TamBitir - Video Çözümlü Eğitim Platformu
TamBitir uygulamasında aç

Sık Sorulan Sorular
 

 1. Tambitir Nedir?

Video çözümlü online eğitim platformudur. İnternet üzerinden web ve mobil uygulamalar ile öğrenciye doğrudan ulaşır. Üyelik gerektirir. 

 1. Kimler Kullanabilir?

Üniversiteye hazırlananlar, lise giriş sınavına hazırlananlar(8.sınıf), Lise 9,10,11.sınıf öğrencileri, ALES ve KPSS sınavına hazırlanıp Temel Matematik ve Temel Türkçe derslerine ihtiyaç duyanlar, açık lise öğrencileri, ders tekrarı yapmak isteyen eğiticiler, üniversite öğrencileri ….

 1. Tambitir neleri kapsar?

Soru, cevap anahtarı ve video çözümünden oluşan fasiküllerden oluşan bir e-kurs platformudur? Üyelik ücretini yatıranlar kişilerin paneline seçmiş oldukları kurslara dair 1 yıllık erişim üyeliği tanımlanır.

 1. Tambitiri kimler hazırladı?

1972 yılında faaliyetine başlayan Boğaziçi Yayınevi, alanında uzman eğitimcilere TamBitirin yayın felsefesine uygun şekilde özgün sorular hazırladılar. Bu sorular konu anlatan çözüm metoduna uygun olarak tasarlandı. Her bir soruda yeni bir konu öğrenir veya büyük konuların bir kısmını öğrenirsiniz.

 1. Tambitir YKS, TYT ve AYT sınavına uygun mu?

Tambitir üniversite sınav müfredatını ve öğrencilerin en çok uzman desteğine ihtiyaç duydukları konuları dikkate alarak hazırlanmıştır. Dijital tabanlı bir eğitim platformu olduğu için müfredattaki her tür değişiklik doğrudan öğrenciye yansıtılabilmektedir. Bilgisayardan veya cep telefonundan izleyebilirmiyim?

 1. Kağıt bazlı dokümanı var mıdır?

Tambitir yeni nesil dijital eğitim platformudur. Hız çağında, hızlı erişim ve hızlı öğrenme için bilinci bir tercih olarak dijital tabanlı eğitim verilmektedir.

 1. Tambitir’i ne kadar süre ile kullanabilirim? Ve ücreti nedir?

Tambitir platformuna üyelik ücretsiz olup alınan kursların üyelikleri 1 yıllıktır. Süre kursun satın alınıp panele tanımlandığı an başlamaktadır. Yıl takvimleri eğitim öğretim yılı olarak düşünülmelidir. Okul bitmeye az bir süre kala veya ÖSYM sınav tarihinin ötelenmesi gibi durumlarda üyelik süreleri de uzatılmaktadır. Uygulama 3 Mart 2018 tarihine kadar ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. 

 1. Şifreleri başkası ile ortak kullanabilir miyim?

Kurslar için üretilen üyeliklere ait şifreler kişiye özeldir. Başkası ile kullanımda karne sisteminde karışıklıklara sebebiyet vereceği için bireysel girişler önemsenmektedir. Bir ailede iki kişi aynı sınava hazırlanılarak girmesi gerekiyorsa indirim uygulanarak iki farklı üyelik tanımlanması tavsiye edilmektedir.

 1. Hocaların birikimi, anlatımı ve içerikleri nasıl?

Soruları yazanlar ile çekim yapanlar aynı eğitimcilerdir yada beraber hazırlık yapan ekiptir. 10-20 yıllık deneyime sahip eğitim öğretim faaliyetinde aktif görev yapan yazarlar tarafından hazırlanmışlardır. Öğrencilerin en çok zorlandıkları konulara özellikle önem verilmiştir. Sınavlarda en çok çıkan konulardan daha fazla soru sorulmuştur. Soru sıraları kolaydan zora doğru ve çözümler  konuya yeni başlamış konu hakkında bilgi sahibi olmayan öğrenciler dikkate alınarak yapılmıştır.

 1. Tambitir için bilgisayara program kurmak gerekiyor mu veya CD alacak mıyız?

Tambitir internet bağlantısı istemektedir. Bilgisayar veya mobil cihazlara indirememektedir. CD kullanımı gerekmemektedir. Çalışma ortamına uygunluk ve her an derse girebilmesi için internet tabanlı tasarlanmıştır.

 1. Tambitir videolarını izlemek internet paketimi hızlı bitirir mi?

Tambitir videoları boyutları küçük tutulmuştur. 1 dakikalık video yaklaşık 1.2 MB boyutuna düşürülmüştür. Matematik videolarının çoğu 1 dakikadan az veya yakınken Türkçe, edebiyat, tarih gibi sözel konularda yaklaşık 3 dakikayı bulmaktadır.

 1. Tambitire nasıl üye olurum?

Tambitir sitesinden veya mobil aplikasyonlardan “Kayıt ol” butonuna tıklayıp gerekli bilgiler doldurularak üyelik tanımlanabilmektedir. Siteye üyelik otomatik olarak kurslara üyelik sağlamaz. Tambitir platformuna üyelik sonrasında istediğiniz dersi satın alarak kurs üyeliğinizi başlatabilirsiniz. 3 Mart'a kadar üyelik işlemlerinden sonra bütün sorulara ücretsiz erişim sağlayabilirsiniz. Beğenmeniz durumunda 3 Mart sonrasında tam üyelik için satın alma işlemini kredi kartı ile yapabilirsiniz.

 1. Kursları fasikül fasikül alabilir miyim?

Kurslar fasikül fasikül alınabildiği gibi hepsinin bir arada olduğu set olarakta alabilirsiniz.

 1. Kredi kartı ile alışveriş yapabilir miyim?

Satış işlemleri internet sitesi üzerinden kredi kartı ile yapılmaktadır. Kurumsal satışlar için 0533 70 311 70 telefondan irtibata geçebilirsiniz. Kurumsal satışlarda bireyler için her biri farklı olan aktivasyon kodları verilmektedir. Öğrenci sayısında üretilen aktivasyon kodları ile öğrenciler siteye üye olup aktivasyon kodları ile arzu edilen kursu hesaplarına otomatik olarak tanımlayabilmektedirler.

 1. Telefon aplikasyonu var mı?

Mobil cihazlar için aplikasyon bulunmaktadır. Google play store ve apple store’dan tambitir ismi ile uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Web üzerinden gerçekleştirdiğiniz üyeliğiniz mevcut ise mobil uygulamada aynı şifre ve mail adresini kullarak kurslarınıza ulaşabilirsiniz. Tambitir platformuna girişi ilk defa mobil üzerinden yapacaksanız buradan da üyelik işlemi kayıt ol sekmesinden tanımlayabilirsiniz. Uygulama içinden kursların deneme butonundan ücretsiz deneyebileceğiniz gibi kredi kartı ile alışverişi de yapabilirsiniz. Üyelik bilgilerinizi kullanarak ister webten ister mobil uygulamadan derslere erişim sağlayabilirsiniz.

 1. Hangi tip öğrenci için idealdir?

Konular soru üzerinden anlatıldığı için konu için ayrıca çalışmaya gerek kalmayacak şekilde düzenleme yapılmıştır. İlk sorular konuya başlayanların bilmesi gereken temel kavramlar üzerinden ilerler. Sorular ilerledikçe konu da bilmeniz gereken diğer kavramların ve birbirleri ile ilişkilerini ortaya çıkar. Sorular kolaydan zora doğru ilerler. Her soruda o soruyu çözmeniz için gereken teorik bilgi de verilir. Teorik bilgi soru çözümü ile ilişkilendirilir. Doğru olan şıkkın yanında yanlış olanların sebepleride verilir. Her soruda irdelenen kavramlar sayesinde konu tekrarı da yapılmış olur. Konu bilgisi, soru tipi ve yorumlama teknikleri ile konu bitirilmiş olur. Tambitir deki soruları bitiren öğrenci için mevcut kaynakları çapraz okuma materyali olur. Çapraz irdelenen konular öğrencinin zihninde daha da berraklaşır. Kavramlara hakimiyeti arttığı için öğrenme de kalıcı olacaktır. Yeni başlayan veya konu bütünlüğüne hakim olmayan her öğrenci için idealdir. Konu eksiği olan öğrenciler dijital uygulama kolaylığı ile bildikleri konuları hızlıca geçip bilmediklerine odaklanabilmektedir.

 1. Konu çalıştıktan sonra mı yoksa önce mi sorulara bakmalıyım?

Konular her bir soruda kademeli olarak anlatıldığı için hiç konu çalışmadan soruya göz attıktan sonra cevaplarını dinlemek  ve bu şekilde tüm konuyu bitirdikten sonra ikinci turda soruları kendi kendine çözmeye çalışmak ve tam oturmayan sorularda tekrar video çözümüne bakarak tekrar yapmak en etkili metottur. Kendi kendine konu öğrenme gayreti zaman ve enerji gerektirir. Vakit varsa bu metot tercih edilebilir ama kısa sürede etkili öğrenme için  tambitir vidolarına doğrudan başlanılmasını tavsiye ederiz.  

 1. Tambitir’in içeriği 1 yıl boyunca aynı mı kalır?

Tambitir içerikleri pozitif yönde katkı için sürekli güncellenmektedir. Alınan paketlere ek dersler konulmuşsa eksi üyemizden ücret talep edilmeden yeni dersler paketine ilave edilmektedir. Sık değişen eğitim sistemine adaptasyon için güncellemeler yaparak sınava en iyi şekilde hazırlanmak hedefimizdir.

 1. Tambitir’in fiziki kitaplardan farkı nedir?

Kağıt bazlı kitaplar eğitim öğretim yılı başında basıldığı için içerik ve sıralaması yeni değişen sistemlerle uyumsuz hale düşebilmektedir. İçerik açısından çok fark olmasa da öğrenci bilgi seviyesi itibariyle konuya hakim olamadığı için ayrım yapmakta zorlanabilmektedir. Dijital yayıncılık güncellendikten saniyeler sonra üyelerine yeni formatı ile hizmet verebilmektedir. Kitaplarda çözüm kısımları da yazılı olduğu için konuşma ve görsel içerikli video çözümler öğrenme de daha etkili olmaktadır. Görsel ve işitsel hafızayı da devreye soktuğu için öğrenme daha kalıcı olabilmektedir.

 1. Tambitir’in fiziki derslerden farkı nedir?

Derste canlı ders dinlemek etkileşimli bir ortam olduğu için tabiki de daha etkili olması beklenir. Fakat her gün her hocadan her konuda üstün performans beklemek insan doğasına aykırıdır. Ders anlatılan ortamdaki öğrencilerin ilgisi, heterojen öğrenci profili gibi nedenlerde ayrıca ders anlatımını olumsuz etkileyebilmektedir. Video kayıt alınan derste ise soru çözümü önceden hazırlık yapılarak, denilmesi gerekenler planlanarak söylendiği için ve görseller önceden hazırlandığı için az zaman da konsantre bilgi aktarımı yapılabilmektedir. İyi anlatım yapılamadıysa gerekirse 15 defa çekim tekrarı yapılarak öğrenci için en ideal anlatım tarzı yakalanmaya çalışılmaktadır. Tecrübeli ve heyecan verici öğretmenin ilgili öğrencilerin olduğu bir sınıfta canlı dersten sonra en etkili metot etkili hazırlanmış bir video eğitimdir. Eğer bir şekilde bir konuyu öğrenemediyseniz, öğrenme ortamınız olmadıysa veya dersleri önceden öğrenmek istiyorsanız tambitir sizleri 7/24 hazır beklemektedir.

 1. Tambitir’in piyasadaki bilgisayar destekli portallardan farkı nedir?

Her platformun kendine has soruları, anlatım metotları ve hedef kitleleri olabilmektedir. Tambitir, hedef olarak, konuyu daha önce hiç görmemiş veya eksik görmüş öğrencileri dikkate alarak öğrenme süreçlerinin hiç birini atlamadan her aşamasını göstermeyi ana prensip edinmiştir. Her bir soru konu anlatımı için tasarlanmıştır. Her bir şık, her bir öncül her bir soru kökü bir bütün olarak konuları üst üste koyarak kademeli öğretme için tasarlanmıştır. Soru köklerinde ve şıklarda geçen kavramlar, terimler konu sırasına göre özenle sıralanmış ve çözümlerde gerekli açıklamalar ile konu ve soru ilişkisi özellikle işlenmiştir. Sorular ilerledikçe konularda konunun gerektiği başlıklara göre ilerlemektedir. Soru çözümleri dinlendikçe konu öğretimi de eş zamanlı olarak bitmektedir. Konu öğreten çözüm tekniği ile sorular özel dizayn edilmiştir. Sınavlarda önünüze gelecek önemli konular öncelikli olarak ele alınmıştır. Soru tipleri ve tarzları ile gereksiz ayrıntılardan uzak durulmuştur. Gereksiz soru tekrarları ile öğrencinin vakti verimli kullanılmaya çalışılmıştır. Mobil cihazlar için geliştirilen aplikasyonlar ile daha etkili çalışma ortamı oluşturulmuştur.